Profesyonel Windows 10 format disketi oluşturmak (dvd, usb)

Uzun zamandan sonra herkese merhaba arkadaşlar. Bu ders niteliğindeki yazımızda detaylı bir şekilde Windows format disketi oluşturmayı öğreneceğiz. Bu format diski ile bir sonraki yazımızda format atmayı, driverları güncellemeyi ve gerekli kurulumları yapmayı öğreneceğiz.

İlk olarak bilgisayarımıza Windows’un güncel sürümünü hazırlayacak aracı programı indirerek başlayabiliriz. Aşağıdaki bağlantı Microsoft’un kendi yayınladığı son sürümleri içermektedir.

  1. Yöntem Windows 10 güncel sürüm hazırlama aracını direkt indir. (7.7mb)

Bağlantıya tıkladığınızda Ücretsiz ya da Premium hesabınızla hızlıca indirebilirsiniz. İndirdiğiniz dosyayı rar’dan çıkarttıktan sonra 2. Yöntemi atlayarak işlemlere devam edebilirsiniz.


2. Yöntem : Windows 10 Son sürümü indirmek için buraya tıklayın.

Tıkladığınız bağlantıda sizi yönlendirdiği sayfada Aracı şimdi indirin bağlantısı ile bilgisayarınıza Windows Media Creation Tool programını indirin ve çalıştırın.
Açılan pencerede Lisans koşullarını Kabul Et bağlantısına tıklayarak devam edin.
Başka bir bilgisayar için yükleme medyası oluştur seçeneğini işaretleyin ve İleri butonuna tıklayarak devam edin.
Mevcut seçili olarak gelen “Bu bilgisayar için önerilen seçenekleri kullan” bağlantısına tıklayarak seçimi kaldırın ve işlemci yapınızın desteklediği mimarisine göre 32 bit ya da 64 bit seçimini yapın. Bilmiyorsanız şimdilik “Her ikisi” seçeneğine tıklayabilirsiniz.
İso dosyası olarak seçip tekrar ileri butonuna basıyoruz ve devam ediyoruz.
Oluşturulacak iso dosyasının nereye kaydedileceğini seçiyoruz ve kaydet butonuna basıyoruz.
İlerleme durumu %100 olduğunda belirlediğimiz yere windows.iso adında bir dosya oluşuyor.

Şimdi ise iki seçeneğimiz var. Boş bir dvd’ye ya da usb belleğe windows.iso dosyasını işlememiz gerekiyor. Dosyamız iso formatında olduğu için Dvd’ye yazmak çok basit.

windows.iso dosyasına mausun sağ tuşu ile tıklayıp disk görüntüsünü yaz seçeneğine tıklıyoruz.
Disk yazıcısı olarak bizim belirlediğimiz disketin yerleşik olduğuna emin olduktan sonra “Yazdıktan sonra diski doğrula” seçeneğini işaretleyip “Yaz” butonuna basıyoruz. Otomatik işlemleri yaptıktan sonra “Son” Butonuna tıklayarak format Dvd’sini hazırlamış bulunuyoruz.

Windows 10 Format diskini USB Flash belleğe yüklemek için Rufus adlı programın desteğine ihtiyacımız olacak.

Rufus adlı programı indirmek için buraya tıklayın.

Windows kurulum dosyasını indirdiğiniz gibi aynı şekilde Ücretsiz ya da premium hesabınızla indirebilirsiniz. Eğer Uploaded sitesinden indirirken problem yaşıyorsanız bunun için https://rufus.ie/ sitesine giderek aşağıdaki önergeleri takip edin.

Üstte gözüken güncel rufus uygulamasını bilgisayarınıza indirin.
Bilgisayarınıza indirdiğiniz rufus programını çalıştırın. Çalıştırmadan önce bilgisayarınıza minimum 4GB boyutunda bir USB Flash bellek yerleştirin.
USB belleğinizi rufus programı otomatik olarak tanımazsa Aygıt sekmesinden belirlediğiniz USB aygıtını seçin. Daha sonra hemen altında bulunan “SEÇ” yazısına tıklayın ve açılan pencereden windows.iso dosyasını seçin.

Önemli uyarı: Bu adımda seçtiğiniz USB aygıtının doğru olduğuna emin olun. Olası bir yanlış bellek seçiminde tüm verilerinizi kaybedebilirsiniz.

Windows.iso dosyasını seçtikten sonra Aç butonuna tıklayın

Bu adımda bir önceki pencereye yönelecek ve BAŞLAT butonuna tıklayacaksınız.

Son olarak Durum sekmesini takip edin. %100 olduğunda ve Ekranda HAZIR yazdığında format diskimiz hazırlanmış oluyor. Kapat butonuna tıklayarak Usb aygıtımızı dilediğimiz bilgisayarda format atmak için kullanabiliriz

Bir sonraki eğitim yazımızda hazırladığımız Usb aygıtı ya da Dvd ile bilgisayara basit ve profesyonel olarak format atmayı öğreneceğiz.

Sağlıcakla kalın.

“Profesyonel Windows 10 format disketi oluşturmak (dvd, usb)” için 2 yanıt

Bir Cevap Yazın