Neden wordpress?

Merhaba arkadaşlar.

Bu yazımda, bazı arkadaşlarımın “neden wordpress kullanıyorsun?” sorusuna cevap arayacağız. Öncelikle WordPress’i diğer bir çok içerik yönetim sistemleri ve kendi sistemini yazarak kullanmak gibi seçenekler ile karşılaştıracağız. Temel olarak hiç bir şey bilmeyen bir arkadaşımız dahil umarım yazının sonunda wordpress ve diğer içerik sistemleri hakkında bilgi sahibi olacaktır.

Öncelikle kısaca kendi öz deneyimlerimi dahil edebileceğim karşılaştırma ile başlayalım. Şu anda sıfırdan kendi içerik yönetim sistemimi yani kişisel blog sistemimi yazabilir ve yönetebilirim. Aslında bunun tecrübe ve deneyim ile bir alakası yok. Bu seçim tamamen zaman ve güvenlik.

İnternet programlama ve tasarım ile ilk tanıştığım zamanda bir çok script hazırladım ve deneme imkanım oldu. Başarılı projeler ortaya çıkartabildim. Fakat önemli olan bir zaman faktörü ve kullanım kolaylığı kısmında biraz afalladığımı hissettim. Neden hali hazırda sistemler varken kendi sistemimi yazmaya çalışıyorum diye düşündüm. Sonuçta bu sistemlerin çoğu ücretsiz ve kullanımı gayet kolay.  Bir wordpress, joomla, blogger, wix ya da onlarcası kolay yapılmıyor.

Sayfalarca kod, algoritma, güvenlik ve çeşitli unsurlar ile tek başınıza uğraşmak gerçekten çok uzun zaman alıyor. Sadece internette kimlik oluşturmak ve portföyüm hakkında bilgilendirmeler yapacağım web sitesine bu kadar zaman ayırmak mantıksız geldi. Hızlı bir şekilde oluşturduğum ozkantas.com ‘dan sonra kalan zamanımı aklımdaki onlarca projeye ayırmanın daha mantıklı olacağını düşündüm. Bu yüzden hazır bir sistem bulup üzerinde belirli oynamalar yapabileceğim bir arayışa girdim. Sizlere de tavsiyem; öncelikle ne yapacağınıza karar vermek ve yolunuza öyle devam etmek. Kişisel blog için zamanınızı boşa ayırmayın. Gerçek projelerinize ve yapacağınız işe odaklanın.

Şimdi ise içerik yönetim sistemleri arasındaki farklara değinelim. Bu sistemler çok fazla olduğu için ben sizlere şimdilik en popüler olanlardan bir kaç tanesi arasında kıyaslama yapacağım. Bunlar, WordPress, Joomla, blogger, wix ve internette dolaşan bazı mini scriptler.

Konuyu temel olarak baz aldığımız da “Bizim işimize yarayacak sistem nedir?” sorusuna cevap aramalıyız. Sizin isteğinize göre birçok sosyal ağ sitesi işinizi görebilir. Tumblr, youtube, instagram, vkontakte, twitter ya da facebook. Belirli paylaşımlar, hayatınızdan kesitleri paylaşarak arkadaşlarınızı bulabilir ve bir kitleye ulaşabilirsiniz. Amacınız maddi beklenti ise zaten günümüzde ki fenomen arkadaşların kazançlarını az çok tahmin edebiliyorsunuz. Belirli konularda iyiyseniz ve sıfır tecrübe ile yola çıkıyorsanız sosyal ağları kullanarak başlamanızda fayda var.

Kişisel blog ya da içerik yönetim sistemlerine geldiğimizde ise; Bu sistemlerde sosyal ağların daha geniş çaplısını düşünebiliriz. Sosyal ağlarda kısıtlamalar, güvenlik ve kontroller site yöneticilerinin elindedir ve siz sadece bir üye ya da kullanıcı sayısından ibaretsinizdir. İçerik yönetim sistemlerinde kontrol tamamen ya da bazı durumlarda kısmen sizin elinizdedir. Şimdi ise içerik yönetim sistemlerinin detaylarına inebiliriz.

İlk olarak internet arama motorlarına “kişisel blog scripti” aramasını yaparak bir çok hazır sistem ile karşılaşabilirsiniz. Ya da dahil olduğunuz forumların bazı sayfalarında insanların oluşturduğu basit kişisel scriptleri bulabilirsiniz. Eğer programlama ve tasarım konusunda deneyiminiz yok ise bu sizin pek işinize yaramayacaktır. Deneyiminizin olduğunu var sayarak konuşacak olursak, pek bilinmeyen, yeni oluşturulmuş, eklenti ve modüllerinin kısır olduğu, kontrollerini ve güvenlik sistemlerini tam olarak yapamayacağınız demo scriptler sizi yarı yolda bırakabilir. Pişman olup farklı bir scripte geçmeye kalktığınızda verilerinizi kaybedebilir, arama motorları açısından kötü etkilenebilir, kullanıcılarınıza karşı kayıplar verebilirsiniz. O yüzden bu scriptleri sunucularınız da barındırmamanızı tavsiye ediyorum. Bu tarz sistemleri yalnızca öğrencilik ya da yeni öğrenme aşamasındaysanız meraktan kullanabilir, üzerinde deneyler yapabilirsiniz. Yinede her durumda açık kaynak kodlu içerik yönetim sistemlerine yönelmeniz de fayda var.

İkinci aşamada google arama motorunun 2003 yılında satın aldığı Blogger uygulamasından bahsedeceğim. Bu sistemde temel olarak istediğinizad.blogspot.com alan adını ücretsiz olarak kullanabilir, kişisel bloğunuzu oluşturabilirsiniz. Dilerseniz basit ayarlar ile istediğinizad.com ya da yüzlerce alan adını sisteminize yönlendirebilirsiniz.

Blogger sisteminde yazılımın kodlarına tam olarak müdahale edemiyor ve sunucularınızda barındıramıyorsunuz. Temanızı blogger’ın kendi seçenekleri arasından seçebilir ve yalnızca HTML kodlarına müdahale edebilirsiniz. Eklentiler ile sitenizi istediğiniz bir çok duruma getirebilmek mümkün. Aradığınız eklenti hazırda yoksa, google da ufak araştırmalar ile kendiniz yazmanız ve yüklemeniz gerekebilir. Bu sistemi yalnızca günlük tutan, sabit belirli paylaşımlar yapan, sadece bir kaç sayfalık tanıtım sayfası olan iş yerleri gibi basit kullanıcılara öneriyorum.

Yazının çok uzadığını düşündüğüm için burada biraz ara veriyorum. Canınızın sıkılmaması için kısa bir kahve molası verebilirsiniz, bir sonraki yazımda sizlere şu anda en popüler olan WordPress, Joomla ve Wix arasındaki farklardan ve hangisinin en çok işimize yarayacağından bahsedeceğim.

Sağlıcakla kalın.

“Neden wordpress?” için 2 yanıt

 1. Bu içerik yönetim sistemleri hakkında daha detaylı yazılar hazırlayacak mısınız. Benim tecrübem çok az. Siz sadece karşılaştırma yapıyorsunuz. Nasıl kendi sitemi oluşturabilir ve yönetebilirim. Yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Merhabalar.
   ozkantas.com oluşumuna yeni başladım. Şu anda aklımda 30’dan fazla proje ve yapmam gereken çok iş var. Bu yüzden ne yazık ki şimdilik eğitim serisi hazırlamayı düşünmüyorum.

   Size yardımcı olacaksa youtube üzerinde bir eğitim serisi önerebilirim. Takıldığınız konuları iletişim bölümünden bana ulaşarak danışabilirsiniz.

   https://www.youtube.com/channel/UC2qoaSy4z6ETgndz1vlsZBg

   İyi çalışmalar dilerim.

Bir Cevap Yazın